Rozejscie sie miesnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha to rozejście lewej i prawej części mięśnia prostego brzucha. Pojawia  się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, natomiast u kobiet najczęściej związany jest z ciążą. Wszystkie kobiety posiadają rozejście różnego stopnia od 35 tygodnia ciąży i u większości po roku następuje pełna regeneracja. Niewiadomo natomiast dlaczego niektóre kobiety po tym okresie wciąż mają z tym problem.

Małe zmiany polegają jedynie na niewielkim uwypukleniu podczas napięcia mięśni ściany brzucha. Przy zaawansowanym rozejściu i zwiotczeniu ściany brzucha jego budowa może przypominać stan jak w ciąży. Gdy mięśnie proste są odsunięte od siebie, nie tworzą silnej ściany brzucha i osłabia to również mięśnie boczne ściany brzucha. Następstwem bywają bóle grzbietu, utrudnienia w prostowaniu zgiętego tułowia oraz wykonywanie codziennych czynności.

Przyczynami rozstępu mięśnia prostego brzucha po ciąży może być:- wiek rodzącej (powyżej 35 lat)
– ciąża mnoga
– ułożenie dziecka w macicy
– liczne ciąże
– nieprawidłowy trening
– zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej

U mężczyzn przyczyną rozejścia mięśni są czynniki powodujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, takie jak otyłość, gdzie tłuszcz gromadzi się głównie na brzuchu oraz nieprawidłowo prowadzone ćwiczenia, nieprawidłowe dźwiganie ciężarów, obciążenia genetyczne. Rozejście mięśni prostych brzucha może też być następstwem przebytego leczenia operacyjnego powiązanego ze złym gojeniem się ran pooperacyjnych.

W terapii podstawą jest wykonywanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, według przygotowanego przez niego planu, ze wskazaną częstotliwością. Należy pamiętać o napinaniu mięśnia poprzecznego brzucha w każdej pozycji, zaczynając od samych napięć w pozycji leżącej, przechodząc do napięć siedząc i spacerując.

Zaleca się lekkostrawną dietę, unikanie wzdęć i zaparć. Po rozejściu się mięśnia ważne jest również wstawanie z pozycji leżącej w odpowiedni, bezpieczny sposób. Zaleca się wstawanie z pozycji leżącej poprzez pozycję na boku z opuszczonymi nogami i podporem na rękach.

U pacjentów z rozejściem się mięśnia prostego brzucha pomocny jest kinesiotaping, jako metoda wspomagania leczenia.

belly, heart, love